Aké víno pil Ježiš?

23. November 2017 | Blog

< Späť


 

Najočakávanejšie sviatky roka sú predo dvermi. Počas vianočných sviatkov si veriaci pripomínajú najmä narodenie Ježiša Krista. Je známe, že tento prorok premenil vodu na víno. Spomína sa to nielen v Biblii, ale uznáva to aj samotná cirkev. A keďže vodu zmenil na víno, dá sa predpokladať, že tomuto lahodnému moku občas aj neodolal. Otázkou však zostáva, akému druhu vína Ježiš a jeho apoštoli dávali prednosť.

Ako informoval portál edition.cnn.com, vinárstva v Izraeli a na Západnom brehu Jordánu neustále kombinujú staré hroznové odrody s modernou vedou. Pokúšajú sa vyrobiť víno, ktoré pred vyše dve tisíc rokmi bolo vo Svätej zemi populárne. Eliyášiv Drori, výskumník vína v regionálnom centre výskumu a vývoja Samaria na Arielskej univerzite, skúma konzervované hroznové semená, ktoré sa nachádzajú v archeologických záhradách na identifikáciu typov hrozna používaného na výrobu vína. Hovorí, že v biblických časoch existovali rôzne odrody vína. Červené a biele, suché aj sladké.

Je isté, že hrozno prešlo od čias Ježiša dlhú cestu vývoja. Je preto veľmi ťažké zistiť, aké hrozno sa pred vyše dvoma tisíckami rokov pestovalo a používalo na výrobu vína na Blízkom východe. Vinári v Izraeli identifikovali asi 70 pôvodných odrôd, ale asi iba  20 vhodných na výrobu vín.

Ježiš by si možno pochutil aj na našich vínach Račianska frankovka či Rulandské šedé.