Do Národného salónu vín SR sa dostali dve naše vína

27. Máj 2020 | Blog

< Späť


 

Národný salón vín Slovenskej republiky 2020 už má svojich nových víťazov prvého jarného kola. Osemnásť erudovaných degustátorov vybralo nových 25 najlepších slovenských vín. Do Národného salónu vín SR sa dostali aj dve vína od Villa Vino Rača. Ide o Iršai Oliver, biele, polosladké, 2018 a o Frankovku modrú, ružové, suché, 2019.

Vín sa tento rok prihlásilo viac ako zvyčajne a keďže počet ocenených vín sa nemení, len 20 % z nich môže získať ocenenie. Z 118 vín od 31 výrobcov, ktorí sa prihlásili získalo toto najvzácnejšie slovenské ocenenie v už 15. ročníku celkovo 13 výrobcov.

V tomto jarnom kole sa súťažilo v kategóriách šumivé víno, biele skoré aromatické odrody suché, polosuché, polosladké, ružové suché a ružové polosuché a polosladké víno. „To, že získať toto ocenenie je čoraz ťažšie a kvalita vín rastie, dokazuje aj posun v minimálnej bodovej hranici. V prvom kole 15. ročníka sa do Národného salónu vín SR dostali vína, ktoré získali minimálne 87,33 bodu. V roku 2013 to bolo 86,8 bodov,“ uviedla Michaela Ježíková z marketing Národného salónu vín.

Aj v tomto roku sa víno hodnotilo degustovaním v sériách, to znamená, že sa hodnotiteľom naraz nalialo päť vín a oni tak mohli viac porovnávať a sledovať celkovú úroveň vín daného ročníka. Takéto hodnotenie pomáha v ročníkoch, ktoré sú náročné na technologické spracovanie, ako to bolo aj v ročníku 2019. Ročník, ktorý bude charakteristický plnosťou, extraktívnosťou, aromatikou a kyselinami.

Národný salón vín SR (NSV SR) je trvalou expozíciou najlepších slovenských vín, ktoré môžu návštevníci celoročne ochutnať a zakúpiť si v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave. Organizátorom a prevádzkovateľom NSV SR je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska. Vína sa vyberajú v niekoľkých stupňoch. V prvom kole v 20 nominačných výstavách, ktoré prebiehajú vo februári až máji, sa môžu do salónu nominovať tie, ktoré získali zlatú alebo striebornú medailu. Z nich potom vyberá porota v dvoch degustáciách ‐ v máji a septembri ‐ tie najlepšie vína, ktoré reprezentujú slovenský top výber.

Vybrané vína sa budú dať ochutnať v Národnom salóne vín SR už od 1. júna 2020, v októbri ich doplní zvyšných 75 vín novej kolekcie. Viac informácií nájdete na www.salonvin.sk.