Jarné mrazy potrápili aj naše vinohrady

09. Máj 2017 | Blog

< Späť

Generálny riaditeľ Villa Vino Rača Ján Krampl sa koncom minulého týždňa stretol s novinármi. Okrem iného sa venovali aj aktuálnej sezóne, ktorú výrazne ovplyvnili jarné aprílové mrazy. Novinári sa taktiež dozvedeli o oceneniach, ktoré vína Villa Vino Rača či Palugyay získali minulý a tento rok. Riaditeľ zhodnotil aj 12. ročník Medzinárodného festivalu Frankovky modrej, ružových a šumivých vín. Prinášame vám prepis článkov, ktoré sa po stretnutí objavili v slovenských médiách.

Tlačová agentúra SITA:

AGRO: Račianski vinári očakávajú tento rok drahšie vína

Spoločnosť Villa Vino Rača očakáva pre jarné aprílové mrazy pokles úrody vo viniciach o 60 %. "Najmenej škôd sme zaznamenali v odrode Frankovka. Najviac poškodené boli odrody Rizling, Müller Thurgau a Irsai Oliver,“ dodal na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ Villa Vino Rača Ján Krampl.

Podľa neho slabšia úroda hrozna bude mať za následok vyššie ceny vín. "Premenené na drobné - nižšia úroda, hrozno pôjde hore, no a zrejme budú drahšie aj vína. Myslíme si však, že tento rok prinesie kvalitné vína,“ podotkol Krampl. Firma vyčíslila po jarných mrazoch škody v objeme zhruba 70 tisíc eur. Škody sa bude vinársky podnik snažiť získať od štátu. "Veď prednedávnom vystúpil pán predseda vlády a povedal, že nás nenechá v štichu,“ konštatoval Krampl.

Denník Pravda:

Račianski vinári očakávajú tento rok drahšie vína

Spoločnosť Villa Vino Rača očakáva pre jarné aprílové mrazy pokles úrody vo viniciach o 60 percent. „Najmenej škôd sme zaznamenali v odrode Frankovka. Najviac poškodené boli odrody Rizling, Müller Thurgau a Irsai Oliver,“ uviedol generálny riaditeľ Villa Vino Rača Ján Krampl. Podľa neho slabšia úroda hrozna bude mať za následok vyššie ceny vín. „Premenené na drobné – nižšia úroda, hrozno pôjde hore, no a zrejme budú drahšie aj vína. Myslíme si však, že tento rok prinesie kvalitné vína,“ podotkol Krampl. Firma vyčíslila po jarných mrazoch škody v objeme zhruba 70–tisíc eur.

Denník Plus jeden deň:

Víno bude drahšie pre škaredú jar

Račianski vinári očakávajú tento rok drahšie vína, čo spôsobili jarné mrazy. Spoločnosť Villa Vino Rača očakáva pokles úrody vo viniciach o 60 %. „Najmenej škôd sme zaznamenali v odrode Frankovka. Najviac poškodené boli odrody Rizling, Müller Thurgau a Irsai Oliver,“ dodal generálny riaditeľ Villa Vino Rača Ján Krampl.

Tlačová agentúra TASR:

Firme Villa Vino Rača poškodili aprílové mrazy vinohrady asi na 60 %

Tohtoročné aprílové mrazy poškodili bratislavskej vinárskej a vinohradníckej spoločnosti Villa Vino Rača, a. s., vinohrady v priemere na 60 %. Uviedol to na stretnutí s novinármi jej generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Ján Krampl. Doterajšie škody vo viniciach vyčíslil na asi 70.000 eur, ktorých kompenzáciu plánuje žiadať od štátu.

Škody závisia podľa jeho slov od odrôd. "Frankovka je poškodená najmenej. Pomerne dosť poškodené sú rizlingy, takisto odrody Müller Thurgau, Chardonnay či Cabernet Sauvignon," priblížil Krampl. Skorá odroda hrozna Irsai je podľa jeho slov zničená "na tabak".

Nižšia úroda hrozna podľa šéfa vinárskej firmy sa pravdepodobne prejaví na jeho zvýšenej cene, čo sa následne premietne do zvýšenia cien vína. "Ťažko je však robiť v tomto čase prognózy, či bude tento vinársky rok dobrý, alebo zlý, pretože niekedy príroda s nami paradoxne spolupracuje," dodal Krampl.