Je to pravda! Víno vyvoláva hlad.

09. Jún 2017 | Blog

< Späť


 

Určite to poznáte. Večer si vychutnávate svoje obľúbené víno, keď tu zrazu vás prekvapí pocit hladu. S výčitkami svedomia si dáte aj celú misu syrov a klobás. Následne ste zo seba sklamaní, že ste sa tomu zákernému pocitu hladu neubránili. Ale to nemusíte. Jeden londýnsky profesor totiž zistil, že alkohol klame myseľ a prepne ju do režimu hladovania.

Ako píše portál vinepair.com, skutočnosť, že ľudia jedia viac, keď pijú je záhadná. Alkohol (etanol) je totiž kalorický a príjem kalórií zvyčajne potláča chuť do jedla. Napriek všetkým tým kalóriám z alkoholu, sa mozog a neurón s názvom AGRP rozhodne vydať signál a dostanete vlčí hlad.

Anglickí vedci vykonali test na myšiach. Ich mozog ako aj ten ľudský sú stimulované neurónom AGRP. Vedci umiestnili niektoré myši osamote po dobu troch dní a robili im testy v pití alkoholu, v množstve ľudského ekvivalentu dvoch fliaš vína. V porovnaní s kontrolnými myšami, ktoré dostali iba vodu, tak tie, ktoré prijímali víno jedli o 20 percent viac potravín.

Bez ohľadu na všetko by ste sa vďaka tejto štúdii mohli cítiť lepšie, pretože to, že po prehýrenej noci máte obrovský hlad nie je vaša vina.

Skúste či dostanete vlčí hlad aj po vypití nášho vína DUNAJ alebo DEVÍN