Ježiš premenil víno na krv. Doteraz sa nezistilo, o aké víno išlo.

31. Marec 2021 | Blog

< Späť

Najväčší kresťanský sviatok je predo dvermi. Čaká nás zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Kresťanský prorok ešte pred svojím ukrižovaním premenil víno na krv. Viacerí bádatelia skúmali, aké víno vlastne pili na poslednej večeri Ježiš a jeho učeníci. Je isté, že hrozno prešlo od čias Ježiša dlhú cestu vývoja. Je preto veľmi ťažké zistiť, aké hrozno sa pred vyše dvoma tisíckami rokov pestovalo a používalo na výrobu vína na Blízkom východe. Je veľmi pravdepodobné, že išlo o červené víno. Ani toto však nikto doposiaľ nedokázal.

Podľa portálu edition.cnn.com, vinárstva v Izraeli a na Západnom brehu Jordánu neustále kombinujú staré hroznové odrody s modernou vedou. Pokúšajú sa vyrobiť víno, ktoré pred vyše dve tisíc rokmi bolo vo Svätej zemi populárne. Výskumník vína v regionálnom centre výskumu a vývoja Samaria na Arielskej univerzite Eliyášiv Drori uviedol, že v biblických časoch existovali rôzne odrody vína. Červené a biele, suché aj sladké. Vinári v Izraeli identifikovali asi 70 pôvodných odrôd, ale asi iba  20 vhodných na výrobu vín.

Doteraz sa žiadnemu bádateľovi nepodarilo jasne dokázať, aké víno Ježiš a jeho učeníci na poslednej večeri pili víno. V každom prípade nebude na škodu, ak si počas Veľkonočných sviatkov doprajete v rozumnej miere víno, ktoré chutí práve vám. A môžete ním osláviť aj zmŕtvychvstanie Božieho syna.