Mária Terézia a Palugyay. Osobnosti spojené s Villa Vino Rača.

06. December 2018 | Blog

< Späť


 

Na južných svahoch Malých Karpát sa rozprestierajú račianske vinohrady. Na nich už niekoľko desaťročí hospodári naša spoločnosť Villa Vino Rača. Na necelých 30 hektároch vinohradov pestujeme vinič, vďaka ktorému vyrábame akostné odrodové biele a červené vína ako aj vína s prívlastkom.

Vo výrobnom procese v celom rozsahu využívame modernú technológiu riadeného kvasenia. Odkaľovanie muštov a následné prekvášanie muštov robíme čistými kultúrami kvasiniek pri teplote maximálne 20 celziových stupňov. Ako jediná vinárska spoločnosť používame pri preberaní vyzretého hrozna takzvaný preberací stôl, kde sa obrané hrozno ešte raz kontroluje a v prípade potreby sa zbavuje narušených bobúľ. Chceme tak zabezpečiť dokonalú kvalitu konečného produktu.

Výsledkom dôsledne dodržiavaných technologických postupov sú maximálne vyvážené vína, ktoré majú nielen čistú vôňu s výrazným odrodovým charakterom, ale i sviežu a lahodnú chuť. Vďaka týmto atribútom je račianske víno obľúbené aj medzi najnáročnejšími konzumentmi a milovníkmi tohto nápoja kráľov.

Naše vinárstvo sa môže pochváliť získaním ocenenia Značky kvality, ktorú jej v rámci Národného programu podpory domácich poľnohospodárskych výrobkov a potravín udelilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR na produkty Račianska frankovka a Veltlínske zelené, ktoré spĺňajú najprísnejšie požiadavky Európskej únie.

Naše vína každoročne získavajú ocenenia na domácich ako aj medzinárodných súťažiach. Obzvlášť sme pyšní na úspech v súťaži Národný salón vín SR. V roku 2018 sa medzi stovkou slovenských vín umiestnili naše vína Cisárska Frankovka modrá rosé, neskorý zber 2017 a Excellence Frankovka modrá rosé, výber z hrozna 2017. Národný salón vín SR je najvyššou súťažou vín vyrobených v Slovenskej republike z hrozna pochádzajúceho zo Slovenska. Každoročne organizujeme festival Frankovky modrej. Cieľom festivalu je podpora samotnej Frankovky modrej, ktorá má z hľadiska tradície a obľuby v stredoeurópskom regióne výnimočné postavenie.

V minulom roku sme si pripomenuli dôležité výročie. Presne pred 250 rokmi ochutnala cisárovná Mária Terézia Račiansku frankovku. Tá jej zachutila natoľko, že pre červené víno z Rače vystavila dekrét privilegovaného nápoja, ktorý sa mohol dodávať na cisársky dvor vo Viedni s právom pestovať tereziánsku račiansku frankovku. Tá jej podľa dostupných informácií dokonca zachránila život, keď ju už po poslednom pomazaní vyliečila z kiahní. Naša spoločnosť Villa Vino Rača je najväčším producentom Račianskej frankovky.

V súčasnosti vyrábame vína v štyroch kolekciách pod názvami Grand Vín, Cisárske Exclusive a Excellence.

Pod kolekciou Grand Vín ponúkame vína:

Chardonnay

Rulandské šedé

Devín

Rulandské modré

Svätovavrinecké

Dunaj

Pod kolekciou Cisárska ponúkame vína:

Cisársky tramín červený

Cisárska ribessa

Cisársky cabernet sauvignon

Tereziánska frankovka

Cisárska frankovka modrá

Pod kolekciou Exclusive ponúkame vína:

Rulandské modré

Veltlínske zelené

Müller Thurgau

Pálava

Rizling vlašský

Tramín červený

Rizling rýnsky

Rulandské biele

Rulandské šedé

Devín

Chardonnay

Sauvignon

Svätovavrinecké

Cabernet Sauvignon

Frankovka modrá

Račianska frankovka

Dunaj

Alibernet

Pod kolekciou Excellence ponúkame vína:

Tramín červený

Frankovka modrá rosé

Frankovka modrá

Sauvignon

Naše vinárstvo však pri kolekcií vín od Villa Vino Rača nekončí. Pred rokom sme oficiálne prevzali od prapravnučky známeho prešporského vinára Jakuba Palugyaya rodinný erb. Pokračujeme tak vo výrobe tradičných vín značky Palugyay, ktoré boli známe na celom svete. Vína Palugyay pred vyše sto rokmi pili nielen v Uhorsku a v Európe, ale aj v Ázii a Amerike. Kvalitu vín z Prešporku si vychutnávali panovníci v Číne, Indii, Japonsku či v Mexiku. Kto chce v Uhorsku piť dobré víno pri cestovaní vlakom stačí povedať Chateau Palugyay, píšu noviny z konca 19. storočia.

Asi najznámejším vínom rodiny Palugyay sa stal Blanc Brut. Podľa historických záznamov si toto šumivé víno dokonca vychutnávali na neslávne slávnej zaoceánskej lodi Titanic.

Pod značkou Palugyay ponúkame vína tej najvyššej kvality:

Blanc Brut

Frankovka modrá

Tramín červený

Cabernet sauvignon

Chardonnay

Rizling rýnsky

Cabernet sauvignon rosé

Müller Thurgau

Všetky vína si môžete zakúpiť aj prostredníctvom našich eshopov VILLA VINO RAČA a PALUGYAY.