Mierne pitie vína vraj neovplyvní plodnosť ženy

29. Jún 2017 | Blog

< Späť


 

Alkohol a tehotenstvo je už dlhodobo citlivá téma. Väčšina lekárov odporúča ženám počas tehotenstva, aby sa úplne vyhli pitiu vínu. A to aj napriek tomu, že jeho mierne pitie podľa viacerých štúdií nemá žiadny negatívny vplyv na vývoj plodu. Väčšina žien je uvedomelá a odporúčanie svojho lekára dodržiava a zbytočne sa tak nevystavuje predsa len istému možnému riziku.

Máloktorý lekár však ženám vie dať jasnú odpoveď, čo s pitím vína, ak sa snažia ešte len otehotnieť. Ako informoval portál winespectator.com, niekoľko štúdií sa už venovalo vplyvu vína na plodnosť, avšak tie ponúkli dosť obmedzené a protichodné závery. Vedci z Aarhus University Hospital v Dánsku, Boston University School of Public Health, a RTI Health Solutions v Severnej Karolíne v najnovšej štúdii uviedli, že mierna konzumácia vína pred otehotnením je v poriadku.

Vedci pozorovali vyše šesť tisíc dánskych žien vo veku 21 až 45 rokov, ktoré sa pokúšali otehotnieť. Počas roka, alebo do času kedy otehotneli, ženy okrem iného uvádzali týždenný príjem vína či iného druhu alkoholu. Na konci štúdie 69 percent účastníčok otehotnelo. Z nich 59 percent pilo víno, 38 percent pivo a 24 percent liehoviny.

Výskum nakoniec ukázal, že vypitie menej ako 14 porcií alkoholu týždenne nemá žiadny zistiteľný vplyv na schopnosť ženy otehotnieť. Vedci však uvádzajú, že pri spotrebe 14 porcií alebo viac sa pravdepodobnosť otehotnieť znížila o 18 percent v porovnaní so žiadnou konzumáciou alkoholu.

Problémy s otehotnením našim ženám určite nespôsobia aj naše vína CISÁRSKY CABERNET SAUVIGNON alebo RAČIANSKA FRANKOVKA.