Štedrá večera si žiada štedré vína

18. December 2018 | Blog

< Späť


 

Už onedlho zasadneme k štedrovečernému stolu. Vianočný deň a hlavne vianočná večera je dobrou zámienkou k otvoreniu niekoľkých fliaš dobrého vína. Viete aké víno sa k akému jedlu hodí?

Ku kapustnici alebo rybacej polievke by ste mali siahnuť po ľahších bielych vínach. S vínom ako je chardonnay určite nič nepokazíte. Ak dávate prednosť vínam Müller Thurgau, Tramín červený alebo Veltínske zelené, taktiež by ste mali dosiahnuť pri ich pití v kombinácii s kapustnicou alebo rybacou polievkou ten správny zážitok.

Zložitejšie s vínami je to pri samotnej rybe. Niektorí vínni odborníci totiž rozlišujú, či ide o sladkovodnú alebo morskú rybu, či o riečnu alebo rybníkovú a či je varená, dusená, vyprážaná alebo pečená. Všeobecne však platí, že k rybám sa hodia taktiež biele tiché vína. Nič však nepokazíte ani s ružovými alebo šumivými vínami. Keď však uprednostňujete na štedrovečernom stole rybu vyprážanú, môžete si pokojne dopriať aj suché červené víno. Jedno pravidlo je však pri jedení rýb sväté – ryby by mali v žalúdku poriadne vo víne plávať.

Ku sladkým štedrovečerným jedlám, ako napríklad k opekancom s makom, sa hodia už sladké vína. Najlepšie niekoľko putňové.

A cez Štedrý deň si môžete dopriať ďalšie a ďalšie druhy vín. Veď sviatky pokoja a kľudu máme len raz do roka. Treba však dávať pozor, aby sme si pri samotnej štedrej večeri ešte vedeli vychutnať prítomnosť svojich blízkych a skvelých dobrôt.

Skvelé vína na vianočné sviatky nájdete aj v našom ESHOPE.