Vinári majú cez víkend sviatok

23. Máj 2019 | Blog

< Späť


 

Nadchádzajúci víkend bude pre všetkých vinárov a vinohradníkov slávnostný. V sobotu si totiž budeme pripomínať Sviatok svätého Urbana. Patróna vína a vinohradníkov.

Svätý Urban bol rímskym pápežom v rokoch 223 až 230. Urban chodil po viniciach a snažil sa šíriť kresťanstvo. Zvlášť uctieval Kristovu krv v podobe červeného vína. Možno aj preto sa stal patrónom vinohradníkov. Tí ho uctievali a modlitbami u neho prosili o ochranu úrody pred nepriaznivým májovým počasím. Tento zvyk sa zachoval až do dnešných dní, a tak každoročne 25. mája slávia Sviatok svätého Urbana. Ak zbadáte na viniciach rôzne kaplnky, nejde o náhodu. Práve kresťania ich tam svätému Urbanovi z vďačnosti postavili. Nielen na Sviatok svätého Urbana sa tam pravoverní vinári chodievajú modliť.

Blízko k vinárom mal svätý Urban možno aj vďaka jednej legendy. Tá hovorí, že krátko po jeho vymenovaní za biskupa vo Francúzsku sa strhli nepokoje. Počas nich bol Urban vyhnaný zo svojho biskupského sídla. Ukryl sa v jednej vinici. Jej majitelia mu dopriali veľa vína a on ich za to obrátil na kresťanskú vieru a pokrstil ich.

Na Sviatok svätého Urbana sa jednoznačne patrí ochutnať naše vína CISÁRSKY CABERNET SAUVIGNON alebo TEREZIÁNSKA FRANKOVKA, ktoré si môžete objednať aj prostredníctvom nášho ESHOPU.