Víno nám podľa štatistikov mierne zdraželo

10. Január 2019 | Blog

< Späť


 

Víno nám na Slovensku mierne zdraželo. Potvrdzujú to údaje zo správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS), ktorú koncom vlaňajška zverejnila Pôdohospodárska platobná agentúra. Priemerná odbytová cena bieleho (1,24 eura za liter) a červeného (1,31 eura za liter) fľašového vína bez zemepisného označenia (b. z. o.) stúpla o 1,8 %, resp. o 5,3 %.

Lepšie správy však máme pre milovníkov bieleho sudového vína. Jeho cena koncom uplynulého roka klesla v priemere o sedem percent na zhruba 0,90 eura. Na 0,94 eura za liter, teda takmer o 13 % sa znížila cena červeného sudového vína. Biele sudové víno s chráneným zemepisným označením zlacnelo o 2,1 % na úroveň 1,08 eura za liter.

Odbytové ceny akostných fľašových vín s chráneným označením pôvodu (s ch. o. p.) taktiež oslabili. Pri bielom víne o 3,3 % na úroveň 2,12 eura za liter a pri červenom víne o 0,7 % na 2,39 eura za liter. Priemerná cena bieleho akostného fľašového vína s prívlastkom posilnila na úroveň 5,16 eura za liter (+1,3 %). Cena červeného akostného fľašového vína s prívlastkom sa nezmenila (4,97 eura za liter).

Nechajme sa prekvapiť, koľko sme museli za víno zaplatiť na prelome rokov. Aj keď ešte dôležitejšie budú ceny vín, ktoré nás len čakajú. Verme, že budú pre nás vinárov priaznivé.

Kvalitné vína za rozumnú cenu nájdete aj v našom ESHOPE.