Malokarpatskí vinohradníci bojujú so škorcami

25. Október 2016 | História značky

< Späť

Malokarpatskí vinohradníci majú v ostatných dňoch nečakaný problém. Ich vinice musia čeliť náletom veľkého množstva škorcov, ktoré im požierajú a znehodnocujú úrodu. Vinohradníci počítali s tým, že zber hrozna ešte bude trvať niekoľko dní. Vďaka škorcom však môžu skončiť o niečo skôr. Najviac sú postihnuté oblasti v okolí Pezinka, Slovenského Grobu a Svätého Jura.

Vinohradníci sa snažia úrodu hrozna chrániť napríklad zasieťovaním, ale je to drahé a veľmi pracné. Ako informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, nepomohlo ani plašenie dravými vtákmi, pretože obrovské mraky škorcov ich zaženú a neboja sa ich, hoci by to malo byť naopak. Obrovské kŕdle vtákov sa nedarí plašiť ani delami.

Vinohradníci začínajú byť skeptickí. Z roka na rok je škorcov stále viac, situácia začína naberať katastrofické rozmery. Rozhodli sa preto konať. „Vinohradníci z malokarpatskej vinohradníckej oblasti chcú tento týždeň podať korporatívnu žiadosť na Ministerstvo životného prostredia SR o začatie administratívnej procedúry o udelenie výnimky na odstrel škorca obyčajného, keďže ten je zákonom chránený živočích. Žiadosť už v týchto dňoch podpísali desiatky malokarpatských vinohradníkov,“ informovala hovorkyňa komory Jana Holéciová.